sobota, 14 kwietnia 2012

Piątek trzynastego

Krótki post zainspirowany wczorajszym komiksem Fokke & Sukke
Pięć tygodni temu rządzące partie VVD, PVV i CDA zasiadły po raz pierwszy do negocjacji nad kolejnymi cięciami budżetowymi. Oczekiwana wysokość oszczędności waha się pomiędzy 10 a 16 miliardów euro. Obrady toczą się obecnie każdego dnia w budynku zwanym Catshuis (patrz: komiks), do którego większość posłów dojeżdża na rowerze. O czym dokładnie rozmawiają - poza wtajemniczonymi nie wie tego nikt. Próby wydobycia choćby jednego słowa z ust parlamentarzystów kończą się niepowodzeniem, czasem nawet upadkiem..

Źródło: nos.nl

Różne źródła podają, iż premier Rutte rozmawiał wczoraj z Kees'em van der Staaij, przewodniczącym partii SGP (hol. Staatkundig Gereformeerde Partij, Polityczna Reformowana Partia) na temat poparcia podczas głosowania, zarówno w Pierwszej, jak i w Drugiej Izbie Stanów Generalnych. Przypomnę, że Rutte zyskał już wsparcie SGP podczas niedawnego głosowania nad wnioskiem potępiającym tzw. "Polenmeldpunt"*. 

Według źródeł Het Financieele Dagblad, najważniejszym tematem, nad którym się obecnie dyskutuje w Catshuis, są cięcia w systemie opieki zdrowotnej. Temat ten szczególnie wrażliwy jest dla PVV, która zorganizowała kampanię na temat inwestowania w system opieki nad starszymi i jest przeciwko podwyższania już i tak za wysokiego tzw. "eigen risico" (udział własny). Dwa tygodnie temu Wilders przerwał nawet negocjacje twierdząc, że nie widzi powodów do dalszych rozmów. Dzień później jednak wrócił do stołu obrad.

Partie polityczne na negocjacje mają coraz mniej czasu. Jak tylko uzyskają porozumienie nad treścią wniosku, zostanie on przesłany do zatwierdzenia przez het Centraal Planbureau (Centralne Biuro Planowania). Po uzyskaniu pozytywnej opinii CPB, wniosek zostanie zaprezentowany i omówiony przez frakcje w parlamencie, który następnie (do 30 kwietnia) musi go przesłać do Komisji Europejskiej. Nic dziwnego zatem, że w ostatnich dniach tyle się o "Catshuis" mówi. 

Wracając do komiksu, oto tłumaczenie:

Fokke i Sukke podejmują dzisiaj decyzję:

- Dobra panowie, dla kogo będzie to prawdziwy piątek trzynastego?
- Dla systemu zdrowotnego, edukacji czy dla policji?
-------------------------------------------------------
*Z powodu portalu Wildersa, z PVV wystąpił Hero Brinkman. Jedynie z panem Brinkman koalicja rządząca miała większość w parlamencie (dokładnie 50% + 1). Dlatego też obecnie SGP znacznie wzrosła na znaczeniu.

2 komentarze:

 1. O matko, podziwiam Cię za całą tą polityczną paplaninę :)
  Fokke en Sukke rządzą!
  A Rutte niech lepiej w końcu zacznie mówić i skomentuje chociaż cały ten meldpunt, bo cała ta sprawa naprawdę mocno śmierdzi dyskriminacją i coś takiego nie powinno ujść Wildersowi na sucho!
  Pozdrawiam
  dezerterzy.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meldpunt moim zdaniem to już przeszłość, Polakom wystarczy stanowisko parlamentu. A Wilders jest póki co nietykalny. Dopóki koalicja rządząca trzyma ster, dopóty niewiele się zmieni.
   Czekam na kolejne notki z Twojej strony ;)
   Pozdrawiam,
   Paulina

   Usuń