poniedziałek, 18 czerwca 2012

Oranje wraca do domu

Stało się! Po raz pierwszy od 32 lat Holandia opuszcza Mistrzostwa Europy tuż po rundzie grupowej. Oranje w ME 2012 nie zdobyło żadnego punktu, dołączając tym samym do grupy "najgorszych zespołów" w historii ME:
  1. Dania (2000) - 0 bramek, 8 bramek straconych
  2. Bułgaria (2004) - 1 bramka, 9 bramek straconych
  3. Jugosławia (1984) - 2 bramki, 10 bramek straconych
  4. Turcja (1996) - 0 bramek, 5 bramek straconych
  5. Dania (1988) - 2 bramki, 7 bramek straconych
  6. Anglia (1988) - 2 bramki, 7 bramek straconych
  7. Grecja (2008) - 1 bramka, 5 bramek straconych
  8. Rumunia (1996) - 1 bramka, 4 bramki straconych
  9. Holandia (2012) - 2 bramki, 5 bramek straconych

Oranje przegrało pierwsze dwa mecze, z Danią (0-1) oraz z Niemcami (1-2). Już podczas meczu z Danią widać było, że Oranje nie jest w najlepszej kondycji. Holendrzy mieli ok. 30 podejść do strzelenia gola, ostatecznie nie padła jednak żadna bramka. Po przegranym meczu z Niemcami wielu straciło wiarę w to, że Holandia w ogóle wyjdzie z grupy. Jedyną szansą na ćwierćfinał była znaczna przewaga nad Portugalią oraz jednoczesna wygrana Niemiec w meczu z Danią. O ile Niemcy ten "warunek" spełniły, o tyle do wygranej Pomarańczowych nie doszło. W poniedziałkowe popołudnie Oranje opuści Kraków i wróci do zawiedzionej Holandii...

Podobno po powrocie po meczu do Krakowa zawodnicy pod hotelem Sheraton zostali powitani przez pijanych fanów cynicznym "Oranje wordt wereldkampioen!" ("Oranje zdobędzie Puchar Świata!"). Już w trakcie zmagań Pomarańczowych na ukraińskich stadionach, w internecie pojawiło się wiele żartobliwych filmików, zdjęć i artykułów. Niektóre nawet wyśmiewały Oranje. I tak na przykład można było znaleźć Oranje wystawione na marktplaats (używane, nie spełnia warunków, za darmo do odebrania w Polsce), sesję zdjęciową z Van Persim (np. Van Persie zmienia karierę: dumpert 1 i 2; Van Persie dzwoni do mamy, żeby go odebrała bo się zrobiło "niefajnie"), czy parodię najdroższej reklamy supermarketu, która zaczyna się od słów "Schowaj trąbkę do szuflady, opuszczamy ME". W oryginalnym, trzyminutowym klipie udział biorą zawodnicy Oranje i reklamują "ptaszki szczęścia", które, jak widać, szczęścia nikomu nie przyniosły.


W szary, poniedziałkowy dzień tylko niewielu będzie witać Oranje na płycie lotniska. Reszta Holandii zajęta będzie sprzątaniem wszystkich pomarańczowych elementów, którymi poobwieszane były domy i ulice (notabene właściciel pubu, w którym oglądaliśmy wczorajszy mecz, zaczął to robić już po pierwszej połowie...). Wszystkie sklepy przedwcześnie będą musiały wyprzedać pomarańczowe gadżety, które zawsze przynosiły sporo zysku. A kibice będą musieli skrócić "wakacje" na Ukrainie.

Dla Holandii to koniec Mistrzostw Europy 2012. 

Jammer. Volgende keer beter.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz