poniedziałek, 4 czerwca 2012

G.J. van Heekpark

W ostatnich tygodniach sporą część wolnego czasu spędzamy w parku im. G.J. van Heek'a. Park ten położony jest w północnej części Enschede. Na jego terenie znajdują się m.in. zabytkowa herbaciarnia, willa, berceau (kryty chodnik, zasklepiony półkolistą kratownicą, która podtrzymuje pnącza lub gałęzie drzew), obelisk im. G.J. van Heek, pomnik wojenny oraz korty do tenisa, korfballa i miejsce do gry w kule. Schemat parku można obejrzeć tutaj.


Zleceniodawcą i właścicielem parku był baron tekstylny Gerrit Jan van Heek (o baronach tekstylnych w Enschede powstanie osobny post). Śledząc przykład swojego brata Hendrika Jana van Heek, który podarował miastu Volkspark, pod koniec swojego życia Gerrit Jan postanowił przekazać park (ok. 11 ha) gminie Enschede. W akcie notarialnym z 6 czerwca 1918 roku, w którym potwierdzono darowiznę trzech budynków, zapisano także cele zagospodarowania obiektu:
  • Jako park świadczący możliwości do zrelaksowania się i do spacerowania.
  • Jako teren sportowy świadczący możliwości do wykonywania różnych typów aktywności fizycznej.
  • Jako plac zabaw dla dzieci.
Park został uroczyście otwarty 17 sierpnia 1918 roku. Jednak z powodu pierwszej wojny światowej, pawilony i trybuna nie mogły zostać jeszcze wybudowane (budowa rozpoczęła się dopiero w roku 1921), a z powodu problemów z zaopatrzeniem w żywność, w przyszłym parku posadzono ziemniaki. Po zebraniu ziemniaków firma Abbing ruszyła z realizacją projektu architekta P.H. Wattez, syna projektanta Volksparku. Monumentalny charakter parku podkreślono dwustronną, symetryczną konstrukcją z ogromnym (ok. 1,5 ha) owalnym trawnikiem w centrum. Trawnik ten był przeznaczony do różnych rodzajów gry w piłkę oraz na lekką atletykę. Ponadto powstały boisko do piłki nożnej, trzy korty tenisowe i plac zabaw dla dzieci. 1 kwietnia 1922 odsłoniono niemal 6,5 metrowy obelisk, zbudowany z ośmiu bloków w kształcie piramidy, położonych jeden na drugim. Z czterech stron cokołu, na którym stoi obelisk, znajdują się płaskorzeźby przedstawiające: (na lewo od napisów) sportowców, (na prawo od napisów) mężczyznę i kobietę jako ludzi pracujących, (z tyłu) sportowców i ludzi pracujących trzymających się za ręce. Zdjęcia archiwalne.


31 października 1929 roku w ręce gminy przekazany został inny park, leżący zaraz przy parku im. Van Heek, park Van Lochemsbleek. W latach osiemdziesiątych obiekty te zostały ze sobą połączone. Od roku 1995 Van Heekpark ma status Pomnika Narodowego (Rijksmonument).
Obecnymi, regularnymi atrakcjami G.J. van Heekpark są:
  • Lot balonem (za odpowiednią opłatą).
  • Treningi ptaków drapieżnych (za darmo).

O ile na lot balonem jeszcze się nie zdecydowaliśmy, o tyle treningi ptaków drapieżnych odwiedzamy przy każdej okazji. Właścicielami ptaków jest sympatyczna rodzina Poliste, która posiada ok. 17 różnych okazów. Podczas treningów możemy zobaczyć m.in. bielika amerykańskiego o imieniu Tukker, puchacza syberyjskiego Sumo, puchacza zwyczajnego Naboo, myszołowy Jack, Saba i Maiza, puszczyka mszarnego Frodo czy płomykówkę Maus. Od czasu do czasu organizowane są demonstracje, podczas których dzieci dostają rękawicę, na której siadają (mniejsze) ptaki. Odważni mogą po demonstracji zrobić sobie zdjęcie z Tukkerem. Polecam! :-)

Tukker
Maiza
Sumo
Naboo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz