piątek, 15 czerwca 2012

Geslaagt!

Posta celowo zaczynam błędem gramatyczno-ortograficznym - poprawnie powinno być "geslaagd". Każdego roku, w okresie ogłoszenia wyników egzaminów w szkołach średnich w Holandii, robi się głośno wokół zasady "koftschip", dzięki której można się zorientować czy powinno się pisać "t", czy "d" na końcu tej formy czasownika*. Okazuje się bowiem, że w całej euforii związanej ze zdaniem egzaminów, holenderscy uczniowie często zapominają jak poprawnie powinno się zapisać, że się zdało ;-) W tym roku na (fikcyjnym) koncie królowej Beatrix na twitterze pojawiła się nawet wiadomość:


co oznacza: "Każdy uczeń, który zamieści #geslaagt na twitterze, może od razu swój dyplom zwrócić. Ostrzegamy."

Ogłoszenie wyników było przedwczoraj (VMBO) i wczoraj (HAVO oraz VWO). Od środy też przed wieloma holenderskimi domami wisi flaga holenderska z zawieszonym na niej tornistrem. Ma to sąsiadom i innym mieszkańcom obwieścić radosną nowinę, iż syn/córka zdał/a egzaminy. Ta ciekawa tradycja wiąże się z tym, że Holendrzy "nie mają nic do ukrycia". Podobnie jest na przykład z urodzinami, kiedy to dom obwieszony jest balonikami lub chorągiewkami, a przed nim stoi ogromny napis obwieszczający kto i ile kończy lat, albo kiedy to stawia się przed domem wielkie, dmuchane postaci z okazji Abrahama/Sary; z narodzinami dziecka (ponownie - baloniki lub chorągiewki w odpowiednim kolorze, bociany wbite w okna, imię dziecka wywieszone w oknie) albo ze ślubem, czy ze znalezieniem pracy. Takie kolorowe, uroczyste dzielenie się radością wywołuje u mnie zawsze uśmiech na twarzy :-)

Źródło: underdutchskies.com

O ogromnych oknach bez firanek chyba każdy już słyszał. Firany tak naprawdę w nich wiszą, ale pełnią bardziej rolę dekoracyjną, niż zapewniającą prywatność. Jako, że mieszkam na trzecim piętrze, problem braku firanek mnie nie dotyczy i nie mogę się wypowiedzieć na temat komfortu, lub jego braku, związanego z oglądaniem mojej własności. Ale muszę przyznać, że takie okna czasem kuszą, by podczas spaceru spojrzeć do mieszkania i podejrzeć, co tam ludzie w środku mają ;-)


-------------------------------------------------------------
Krótkie wyjaśnienie: po spółgłoskach K, F, T, S, CH, P i X, (poza paroma wyjątkami) powinno się pisać "t".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz