wtorek, 14 czerwca 2011

Bellenblazer Roombeek

W marcu pisałam o specyfice dzielnicy Roombeek w Enschede. Odbudowa dzielnicy po katastrofie fajerwerkowej trwa po dziś dzień, a architekci-artyści co chwila rzucają nowe pomysły na to, jak Roombeek jeszcze bardziej "upiększyć" i zachęcić tym samym mieszkańców Enschede do jego częstego odwiedzania. Jednym z takich artystycznych projektów jest rzeźba pt. De Bellenblazer, a po naszemu - "puszczający bańki mydlane"... 

De Bellenblazer stanie (w zasadzie już jest postawiony, dzisiaj o godzinie 19.00 nastąpi jego uroczyste otwarcie) obok centrum kultury zwanego Prismare. Prismare to "serce" dzielnicy, miejsce spotkań ludzi, rozmaitych stowarzyszeń, organizacji oraz przedsiębiorstw chętnych do tego, by coś wspólnie zorganizować. W budynku tym znajduje się teatr, biblioteka dla dzieci oraz mnóstwo pomieszczeń, które można zagospodarować na własne potrzeby, np. na organizację warsztatów dla starszych i młodszych.

www.tctubantia.nl

Autorami projektu De Bellenblazer są dwaj artyści z Enschede: Dorien Boekhout (idea i forma) oraz Paul Klotz (technika). Wykonawcą jest firma X kwadraat. Bellenblazer składa się z trzech słupów o wysokości 9 m; 7,6 m oraz 6,5 m. O najwyższy słup opierają się dwie postacie - jedna czerwona wysokości 6 metrów, na której kolanach siedzi druga - mniejsza (3,2m) pomarańczowa. O inny słup opiera się fioletowy kot wysokości ponad 1 metra. Obie postacie "puszczają" bańki mydlane - jest ich 7, wypełniane są powietrzem z pomp zamieszczonych w słupach i mają średnice od 1 do ok. 2,5 metra. Bańki, które zrobione są z materiału EFTE (etylen tetrafluoroetylen), odpornego na zmiany temperatury, kręcą się podczas wietrznej pogody. Na cienkich rurkach w środku baniek zamocowane jest oświetlenie LED, którego jasność i kolor zależy od siły wiatru.

Rzeźba (podobno) jest interaktywna. Dzięki zamocowanym przy wejściu do Prismare głośnikom oraz zamieszczonych na rzeźbie kamer na podczerwień mają uruchamiać się efekty świetlne i dźwiękowe gdy ktoś zbliży się do Bellenblazer'a. Czy tak jest, przekonamy się dzisiaj o godzinie 19.00. Zdjęcia zamieszczę późnym wieczorem ;)

Ik ben benieuwd! ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz