niedziela, 22 kwietnia 2012

Porażka w Catshuis. Co dalej?

Tydzień temu pisałam o ważnych dla rządu negocjacjach w Catshuis (patrz: Piątek trzynastego), których tematem były cięcia budżetowe. Powodem cięć jest oczekiwany na rok 2013 deficyt budżetowy w wysokości powyżej 3% PKB, co oznacza przekroczenie dopuszczonego przez Unię Europejską poziomu deficytu (kryterium ustanowione na mocy Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu) i wszczęcie przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu

Negocjacje te praktycznie były już zakończone. Partie otrzymały pozytywną opinię Centralnego Biura Planowania (CPB) i miały jedynie dopracować szczegóły. Niespodziewanie jednak lider partii PVV, Geert Wilders, opuścił miejsce obrad. Podczas popołudniowej konferencji prasowej wyjaśnił, iż partia PVV nie zgadza się na pakiet, który byłby szkodliwy dla wzrostu gospodarczego w następnych latach, przyczyniłby się do wzrostu bezrobocia oraz obniżenia siły nabywczej osób na emeryturze. "I to wszystko po to, by zrealizować wymaganie trzech procent deficytu. PVV nie akceptuje tego, by osoby starsze musiały płacić za bezsensowne wymagania z Brukseli*. Dlatego też oceniliśmy ten plan jako nie do zaakceptowania" (źródło: nu.nl). 

Konsekwencją wystąpienia Wildersa z obrad (i z koalicji), jest nieunikniony upadek rządu Rutte I. Partie muszą teraz złożyć na ręce królowej dymisję, którą królowa może przyjąć, przyjąć pod pewnymi warunkami lub całkowicie odrzucić.

Źródło: www.geenstijl.nl


Co teraz?

Premier Mark Rutte zapowiedział na poniedziałek 23 kwietnia nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego ma się poradzić odnośnie tego, co dalej. Przyspieszone wybory odbędą się prawdopodobnie we wrześniu lub październiku bieżącego roku. W międzyczasie rząd mniejszościowy tak czy inaczej musi uchwalić nowy budżet na przyszły rok. Czy osiągnie sporny cel: deficyt budżetowy poniżej 3% PKB - ciężko w tym momencie powiedzieć.


------------------------------
*Co ciekawe, podobno rok temu (źródło: GeenStijl) pan Wilders głosował za wnioskiem złożonym przez pana Arie Slob (partia ChristenUnie), który podkleślał istotę przestrzegania wymogu 3% deficytu budżetowego.

sobota, 14 kwietnia 2012

Piątek trzynastego

Krótki post zainspirowany wczorajszym komiksem Fokke & Sukke




Pięć tygodni temu rządzące partie VVD, PVV i CDA zasiadły po raz pierwszy do negocjacji nad kolejnymi cięciami budżetowymi. Oczekiwana wysokość oszczędności waha się pomiędzy 10 a 16 miliardów euro. Obrady toczą się obecnie każdego dnia w budynku zwanym Catshuis (patrz: komiks), do którego większość posłów dojeżdża na rowerze. O czym dokładnie rozmawiają - poza wtajemniczonymi nie wie tego nikt. Próby wydobycia choćby jednego słowa z ust parlamentarzystów kończą się niepowodzeniem, czasem nawet upadkiem..

Źródło: nos.nl

Różne źródła podają, iż premier Rutte rozmawiał wczoraj z Kees'em van der Staaij, przewodniczącym partii SGP (hol. Staatkundig Gereformeerde Partij, Polityczna Reformowana Partia) na temat poparcia podczas głosowania, zarówno w Pierwszej, jak i w Drugiej Izbie Stanów Generalnych. Przypomnę, że Rutte zyskał już wsparcie SGP podczas niedawnego głosowania nad wnioskiem potępiającym tzw. "Polenmeldpunt"*. 

Według źródeł Het Financieele Dagblad, najważniejszym tematem, nad którym się obecnie dyskutuje w Catshuis, są cięcia w systemie opieki zdrowotnej. Temat ten szczególnie wrażliwy jest dla PVV, która zorganizowała kampanię na temat inwestowania w system opieki nad starszymi i jest przeciwko podwyższania już i tak za wysokiego tzw. "eigen risico" (udział własny). Dwa tygodnie temu Wilders przerwał nawet negocjacje twierdząc, że nie widzi powodów do dalszych rozmów. Dzień później jednak wrócił do stołu obrad.

Partie polityczne na negocjacje mają coraz mniej czasu. Jak tylko uzyskają porozumienie nad treścią wniosku, zostanie on przesłany do zatwierdzenia przez het Centraal Planbureau (Centralne Biuro Planowania). Po uzyskaniu pozytywnej opinii CPB, wniosek zostanie zaprezentowany i omówiony przez frakcje w parlamencie, który następnie (do 30 kwietnia) musi go przesłać do Komisji Europejskiej. Nic dziwnego zatem, że w ostatnich dniach tyle się o "Catshuis" mówi. 

Wracając do komiksu, oto tłumaczenie:

Fokke i Sukke podejmują dzisiaj decyzję:

- Dobra panowie, dla kogo będzie to prawdziwy piątek trzynastego?
- Dla systemu zdrowotnego, edukacji czy dla policji?




-------------------------------------------------------
*Z powodu portalu Wildersa, z PVV wystąpił Hero Brinkman. Jedynie z panem Brinkman koalicja rządząca miała większość w parlamencie (dokładnie 50% + 1). Dlatego też obecnie SGP znacznie wzrosła na znaczeniu.