środa, 18 maja 2011

Dzień Królowej

Zanim napiszę o tym, co robiłam w zeszłym tygodniu ("wakacje" na holenderskiej wyspie Terschelling), muszę wspomnieć wpierw o świętach i uroczystościach, które miały miejsce właśnie w tygodniu mojej nieobecności. Zacznę od Koninginnedag, czyli Dnia Królowej.

Koninginnedag jest narodowym świętem obchodzonym w Holandii oraz na wyspach Curacao, Sint Maarten i Aruba. Święto przypada od roku 1949 na dzień 30 kwietnia (wcześniej: 31 sierpnia - urodziny królowej Wilhelminy). W dniu tym organizuje się rozmaite uroczystości oraz tzw. "wolny targ" (vrijmarkt - pchli targ, który nie wymaga zezwolenia na sprzedawanie towaru, idealny dla tych, którzy chcą się pozbyć paru gratów z domu; targ ten organizowany jest tylko i wyłącznie w tym dniu), na którym można się zaopatrzyć w tanie książki, klatki dla zwierząt, obrazki, lampy, krzesła, etc.

Od roku 1980, w przypadku gdy Dzień Królowej przypada na niedzielę, obchodzi się go w sobotę 29 kwietnia. Przed rokiem 1980 w takim przypadku obchodziło się to święto w poniedziałek 1 maja.

HISTORIA

W XIX wieku Holendrzy świętowali "Waterloodag", czyli dzień bitwy pod Waterloo, przypadający na 18 czerwca. Jednak do końca wieku pamięć o tym wydarzeniu zanikła, a "święto" to celebrowano coraz rzadziej. Jeszcze przed właściwym "Koninginnedag" zorganizowano 31 sierpnia 1885 roku "Prinsessedag", czyli Dzień Księżniczki - 5te urodziny księżniczki Wilhelminy. Inicjatywa ta miała na celu podkreślenie narodowej jedności. Po śmierci króla Willema III w roku 1890, "Princsessedag" zastąpiony został "Koninginnedag", który na początku funkcjonował głównie jako święto dla dzieci. 31 sierpnia 1898 roku, w jej 18 urodziny, Wilhelmina oficjalnie objęła władzę. Wcześniej władzę sprawowała jej matka Emma jako regentka. Do roku 1948 Dzień Królowej obchodzony był 31 sierpnia. Do II wojny światowej konkurował on z hucznie odprawianym 1 maja - Świętem Pracy.

W 1948 roku na tronie zasiadła królowa Juliana. Od 1949 roku Dzień Królowej odprawia się w jej urodziny - 30 kwietnia. Z biegiem czasu święto to stało się dniem wolnym od pracy i zaczęto obchodzić je na terenie całego królestwa.

WSPÓŁCZEŚNIE

Po objęciu tronu przez królową Beatrix w 1980 roku, podjęła ona decyzję o tym, żeby Koninginnedag pozostawić bez zmiany daty. Powodem tej decyzji był fakt, że w dzień jej urodzin (31 stycznia) pogoda nie sprzyja organizowaniu wielkich uroczystości w plenerze. Beatrix zmieniła także formę Koninginnedag.

Wcześniej wyglądało to tak, że organizowano defiladę przed pałacem Soestdijk, w którym mieszkała królowa z rodziną. Następnie przed pałacem zbierały się tłumy Holendrów z prezentami oraz kwiatami. Dzieci szkolne maszerowały do Ratusza, żeby zaśpiewać burmistrzowi patriotyczne pieśni oraz hymn narodowy, a następnie brały udział w przygotowanych dla nich grach. Dzień tradycyjnie zamykano przemarszem z lampionami.

Królowa Beatrix natomiast wybrała bardziej aktywną formę świętowania Koninginnedag. Odwiedza ona co roku, z jak największą liczbą członków rodziny królewskiej, jedno (lub czasem dwa) miejsca w Holandii. W ostatnich latach są to przeważnie jedna mniejsza miejscowość i większe miasto prowincjonalne w okolicy. Mieszkańcy tych miejsc przygotowują dla rodziny królewskiej specjalne uroczystości: pokazy tradycyjnych tańców, pieśni, wyrobów ręcznych, pokazy sportowe, etc. W tym roku Beatrix odwiedziła miasta Thorn oraz Weert w prowincji Limburgia.

W wielu miejscowościach w Dzień Królowej organizuje się ogromne, plenarne uroczystości. Szczególnie Amsterdam znany jest ze swojego wielkiego targu i imprez, które przyciągają rocznie około pół miliona ludzi. Również z zagranicy. Niestety nie mam własnych zdjęć z Koninginnedag, ponieważ w tym dniu siedzieliśmy w pociągu, kierunek Terschelling. Dlatego też odsyłam Was do sieci oraz zachęcam do odwiedzenia w przyszłym roku Holandii w czasie tego święta ;)

KONINGINNEDAG 2009

Ten rok warty jest nadmienienia z racji tego, że miał w nim miejsce zamach na rodzinę królewską. Podczas gdy królowa wraz z rodziną przejeżdżała autobusem przez miejscowość Apeldoorn, w zgromadzony by ją obejrzeć tłum uderzył czarny samochód osobowy marki Suzuki Swift, ominął o parę metrów autobus i zatrzymał się na stojącym w pobliżu pomniku. Śmierć poniosło 8 osób, włącznie z kierowcą - Holendrem Karst'em Tates. Rodzina królewska, w którą ten atak był wymierzony, nie doznała obrażeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz